پتروشیمی؛ مبنای توسعه صنعتی کشور

پتروشیمی؛ مبنای توسعه صنعتی کشور

پتروشیمی؛ مبنای توسعه صنعتی کشور

سرپرست پیشین سازمان توسعه تجارت ایران به سهم مطلوب صنایع پتروشیمی در صادرات غیرنفتی اشاره کرد و گفت: این صنعت به‌خوبی نشان داد که اگر اهمیت آن در سطح کلان به‌درستی تعریف شود می‌تواند مبنای توسعه صنعتی برای کشور باشد.

به گزارش شانا به نقل از ستاد همایش سالانه نفت ایران، محمدرضا مودودی روز سه‌شنبه (۲۲ مهرماه) در نخستین همایش سالانه نفت ایران با اشاره به بحث توسعه صادرات غیرنفتی گفت: میزان صادرات غیرنفتی کشور کاهش یافته است و نتوانسته‌ایم این حوزه را بارور کنیم. صنعت پتروشیمی طی دو دهه گذشته توانسته برای نخستین بار پس از سال‌ها هویت خود را به اثبات برساند و سهم خوبی در صادرات غیرنفتی به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: صنعت پتروشیمی به خوبی نشان داد که اگر اهمیت آن در سطح کلان به‌درستی تعریف شود می‌تواند مبنای توسعه صنعتی برای کشور باشد، سهم پتروشیمی امروز از سبد صادرات غیر نفتی کشور نزدیک به ۱۲ میلیارد ریال است.

به گفته سرپرست پیشین سازمان توسعه تجارت ایران، آنچه امروزه باید به آن توجه کنیم این است که اگر ما وارد عرصه سرمایه‌گذاری در مگاپروژه‌ها نشویم و منابع ارزشمندی را که به مرور از دست می‌رود صرف محصولاتی نکنیم که رقابت‌پذیر باشند و در عرصه بین‌المللی رقابت کنند بعید می‌دانم به تعاملات ارزی امیدوار باشیم.

مودودی یادآور شد: آنچه به عنوان راهبرد می‌تواند در دستور کار دولت‌ها قرار گیرد سرمایه‌گذاری در مگاپروژه‌های صنایع پتروشیمی است و باعث می‌شود جریان اقتصاد شکوفا شود. اگر شرکت خصوصی واقعی در برنامه‌ریزی قرار گیرد و نقش فعال‌تری داشته باشد به‌طور قطع نتایج بهتری کسب خواهیم کرد.

نخستین همایش سالانه نفت ایران با محور طرح‌ها و دستاوردهای صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و با حضور فعالان و پیشکسوتان عرصه صنعت نفت از سوی مؤسسه بین‌المللی پژوهش‌های صنعت ایران برگزار شد.